۱۲ راهکار برای تقویت حافظه

 

مغز یک عملکرد پیشرفته و فوق العاده دارد به همین دلیل شما می توانید با استفاده از تمرین های مناسب مغز خود را تقویت کنید و در انجام فعالیت های روزانه خود موفقیت بیشتری کسب کنید.

تقویت حافظه امکان پذیر هست و تمرین ها و روش های مختلفی برای آن وجود دارد. اما چگونه می توان حافظه را تقویت کنیم؟ اگر شما هم برخی مواقع احساس می کنید در به خاطر سپردن موارد مختلف دچار مشکل شده اید یا کلا تصمیم بر تقویت حافظه و قدرت به خاطر سپردن دارید با این ۱۲ تمرین که در ادامه برای شما توضیح می دهید به راحتی می توانید حافظه خود را تقویت کنید.

یادگیری موارد جدید یکی از بهترین تمرین ها برای تقویت مغز است. نباید گذاشت مغز راکد بماند و کم فعالیت بماند. این تنها عضلات بدن نیستند که تحلیل می روند و ضعیف می شوند. مغز ما هم همینطور در معرض پیر شدن و تحلیل رفتن است. به طور ویژه تر باید گفت که سال به سال با افزایش سن، ذخایر شناختی مغز – یعنی توانایی مقابله با تاثیرات مخرب بر اعصاب که مرتبط با افزایش سن است – تحلیل می روند و باعث ضعیف شدن حافظه می شوند. در نتیجه انجام برخی از کارهای ذهنی برای ما دشوارتر خواهد شد.

اما لزوما قرار نیست این طور باشد. چه بسیار افراد موفقی که در سنین بالای شصت سال در مقطع دکتری تحصیل می کنند و چه بسیار هستند افرادی که تا نود سالگی هم به نوشتن، تحقیق و مطالعه و انجام کارهای ذهنی مشغول هستند. راز موفقیت این افراد چیست؟ در این مقاله می خواهیم به این راز بپردازیم.

داشتن مغز سالم مستلزم اتخاذ رویکردی چندجانبه است
محققان در یکی از کامل ترین مطالعاتی که در مورد ارتباط بین سبک زندگی و ریسک زوال عقل انجام داده اند دریافته اند که افرادی که در رفتارهای سالم چندگانه شرکت دارند بسیار کمتر از افرادی که ندارند در معرض زوال عقل قرار دارند. در این مطالعه که در سال ۲۰۱۳ انجام شده ۲۲۳۵ نفر مرد به مدت سی سال مورد بررسی قرار گرفتند و مشارکت آنها در رفتارهای سالم و سلامت سبک زندگی، عدم مصرف دخانیات، داشتن وزن ایده آل، مصرف بالای میوه و سبزیجات ، تحرک مداوم بدنی و مصرف کم یا عدم مصرف نوشیدنی های الکلی مورد بررسی قرار گرفت.

مشارکت کنندگان در این مطالعه که چهار یا پنج تا از رفتارهای فوق را در زندگی خود مراعات می کردند ۶۰ درصد کمتر از کسانی که رعایت نمی کردند در معرض زوال عقل و تحلیل رفتن قوای شناختی قرار داشتند.

محققان و متخصصان علم پزشکی به ما می گویند که برای داشتن مغزی سالم باید بدانید که حتما رژیم کم چربی داشته باشید و از غذاهایی که کلسترل پایین دارند و سرشار از آنتی اکسیدان هستند مصرف کنید.

علاوه بر تغذیه ی سالم، ورزش و تحرک بدنی مداوم هم سلامت قلب و عروق را افزایش می دهد و بافت مغز را محافظت می کند. باید مراقب باشیم به دام روزمرگی و وضعیت کسالت بار زندگی و بی حوصلگی نیفتیم تا مغزمان هم سالم بماند. مغز ما دوست دارد چیزهای جدید یاد بگیرد. محققان دریافته اند که افرادی که توجه کمتری به پیرامون خود دارند بیشتر از افرادی که متوجه اوضاع هستند در معرض زوال عقل قرار دارند. وقتی مغز حالت منفعل داشته باشد تحلیل می رود. به همین دلیل است که رفتارهای ناسالمی نظیر بی تحرکی طولانی و ساعت ها نشستن روبروی تلویزیون در بلند مدت برای مغز ضرر دارد.

تمرین برای تقویت حافظه و مغز

به غیر از داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش مداوم، راه های دیگری برای تقویت مغز وجود دارند. این راه ها هزینه ی چندانی در بر ندارند و فقط باید آنها را امتحان کنید. نزم افزارهای زیادی هم برای تقویت مغز وجود دارند که البته هنوز اثرات مفید آنها برای بزرگسالان ثابت نشده است. محققان به شما کاربران هاو کن یو می گویند که برای تقویت مغز باید وارد فعالیت های واقعی شویم. باید کارهای چالش برانگیز و جدید انجام دهیم. هر کار که می توانید برای خارج شدن از کسالت و روزمرگی انجام دهید.

در راه برگشت به خانه از مسیر همیشگی نروید و مسیر دیگری را امتحان کنید. اگر با راست دست هستید با دست چپ مسواک بزنید. مغز با تداعی چیزها کار انجام می دهد و به همین دلیل که اغلب ما شعری که با موسیقی خوانده می شود را بهتر از شعری که بدون موسیقی است حفظ می کنیم. حل جدول هم خیلی برای تقویت مغز مفید است. خواندن کمیک، و دنبال کردن روند داستان و دیدن چیزهای متفاوت در هر تصویر هم برای مغز مفید و جذاب است. علاوه بر اینها می توانید این ده مورد را هم در برنامه ی خود بگنجانید. با هاو کن یو همراه باشید:

حافظه ی خود را امتحان کنید

یک لیست تهیه کنید – مثلا از لوازمی که باید از فروشگاه بخرید و یا هر چیز دیگر – و آن را حفظ کنید. یکی دو ساعت بعد ببینید که چقدر از آن لیست را می توانید به یاد بیاورید. تا می توانید این لیست را چالش برانگیزتر کنید تا مغزتان بیشترین تحریک ذهنی را دریافت کند.

موسیقی یاد بگیرید

مگر می شود نزدیک به یک قرن زندگی کرد و یک ساز به دست نگرفت و سراغش نرفت و بدون تجربه موسیقیایی این دنیا را ترک کرد؟؟ سعی کنید یا ساز جدید بیاموزید تا در گروه و جمع دوستان شرکت کنید. مطالعات نشان داده اند که یادگرفتن یک کار پیچیده و جدید در بلند مدت برای مبارزه با پیر شدن مغز مفید است.

مسائل ریاضی را به طور ذهنی حل کنید

با هر شغلی که دارید و در هر شرایطی که هستید مطمئنا طی روز بار ها پیش می آید که حساب کتاب های انجام دهید. سعی کنید تا جاییکه می سود آنها را بدون ماشین حساب و به صورت ذهنی و یا حد اقل با فلم کاغذ حساب کنید. بدون مداد و کاغذ یا ماشین حساب در ذهنتان فعل و انفعالاتی انجام می شود که همانند یک تمرین عالب برای مغز است.

آشپزی را جدی تر بگیرید

یاد بگیرید یک غذا درست کنید. با آشپزی چند تا حواس به کار می افتد: لامسه، بویایی، بینایی و ذایقه. همه ی اینها هم بخش های مختلف مغز را به کار می اندازند که برای تقویت و سالم ماندن آن بسیار مهم هستند.

زبان جدید یاد بگیرید

شنیدن زبان جدید مغز را تحریک می کند. فراتر از شنیدن ، یاد گرفتن لغات جدید ریسک زوال عقل و تحلیل رفتن قوای شناختی را کاهش می دهد. از این ها همه مهم تر با یادگرفتن یک زبان جدید با یک یا چند فرهنگ جدید هم در کنارش آشنا می شوید که تنها کسانی که زبان جدید یاد می گیرند می توانند این لذت را وصف کنند.

لغات تصویری و تقویت حافظه

در ذهن خودتان کلمات را بنویسید واملای آن را تمرین کنید. و بعد سعی کنید لغاتی که با دو حرف یکسان شروع یا تمام می شوند را در ذهن خود بیاورید.

در ذهن خود کروکی مسیر را بکشید

وقتی به جای ناآشنایی می روید و به خانه بر می گردید، سعی کنید نقشه ی آن منطقه و محیط را در ذهن خود ترسیم کنید. این تمرین را هر جای ناآشنایی که رفتید انجام بدهید.

ذایقه ی خود را به چالش بکشید

وقتی غذا می خورید، سعی کنید مواد تشکیل دهنده ی غذا را تشخیص دهید و ببینید که در آن چه ادویه جاتی به کار رفته است.

توانایی های بصری-دستی خود را تقویت کنید

یک سرگرمی جدید مثل خواندن کتاب قلاب بافی، طراحی، نقاشی، چیدن پازل و … انجام دهید که مهارت های حرکتی تان را تقویت کند. از این دست بازی ها و یا سرگرمی ها در دنیای امروز ما کم نیستند و خوشبختانه انجامشان هم بسیار لذت بخش است و برای امور فراقت بسیار به کار تان می آید.

ورزش جدید یاد بگیرید

سعی کنید که یک ورزش جدید، مثل یوگا، گولف یا تنیس و …. انجام دهید که ذهن و بدنتان را همزمان درگیر کند. فواید ورزش بر کسی پوشیده نیست تنها شما آن چیزی را از ورزش درک نمی کنید که دوستتان پس از یک ورزش خوب نصیبش می شود و انرژی مثبتی که بواسطه آن کسب می کند.

“یادتان نرود که سلامت مغز همانقدر اهمیت دارد که سلامت قلب و سایر اعضا و جوارح.”

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *