همه چیز درباره ازدواج فامیلی

ازدواج ﻓﺎﻣﻴﻠﻲ ﻳﻜﻲ از اﺷﻜﺎل ﻋﻤﺪه ازدواج در دﻧﻴﺎ وﺑ ﻪ وﻳﮋه در ﻛﺸﻮر ﻣﺎ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ. ﻣﻨﻈـﻮر از ازدواج ﻓﺎﻣﻴﻠﻲ، ﭘﻴﻮﻧﺪ زﻧﺎﺷﻮﻳﻲ ﺑﻴﻦ زن و ﻣﺮدی اﺳﺖ ﻛﻪ ﺣﺪاﻗﻞ ﻳﻚ ﺟﺪ ﻣﺸﺘﺮک دارﻧﺪ. خیلی از پدر و مادرها در مورد ازدواج کردن و به قول خودشان عاقبت به خیری تمایل دارند کسی را برای دختر یا پسرشان انتخاب کنند که بهترین باشد و چه کسی بهتر از بچه های خواهر و برادرشان که هم دیده و شناخته شده هستند و هم حیف است چنین کسی با این شرایط اخلاقی خوب و امکانات تحصیلی و شغلی مناسب را از دست بدهند؟! آنها پیشنهاد می دهند و در ظاهر، شما را آزاد می گذارند که پاسخ مثبت یا منفی بدهید اما اگر جرات دارید، بگویید نه!

مثل همه مسائل موجود در روانشناسی، در مورد ازدواج فامیلی هم نظریه های مختلفی وجود دارد. ولی با بیان معیب و مزایای این نوع ازدواج نهایتا تصمیم گیری بعهده خود زوجین میباشد. اولین توصیه ای که در زمینه ازدواج فامیلی میشود ایینست که قبل از هز چیزی و حتی قبل از علنی کردن این خواستگاری در خانواده لازم است مشاوره ژنتیک و مشاوره روانشناسی صورت گیرد و سپس با مطرح کردن این موضوع دختر وپسر را به سمت عواطف سوق داد. در این شرایط آسیب کمتری به عواطف و احساسات طرفین وارد میشود.

در ازدواج فامیلی نیز مثل هر ازدواجی باید دید که تناسب وجود دارد یا خیر. ولی بسیار از مردم به اشتباه فکر میکنند که چون خانواده دختر و پسر را میشناسند و یا حتی این طرز تفکر را دارند که “او را مثل بچه خودم بزرگ کرده ام” از انجام مشاوره پیش ازازدواج سرباز میزنند و اتفاقا اکثر مشکلات هم از این نوع طرز تفکر بوجود می آید.

اگر بخواهیم از مزایای ازدواج فامیلی بگوییم میتوانیم به موارد زیر اشاره نماییم:
تناسب خانوادگی، فرهنگی، اقتصادی و اعتقادی که برای هر ازدواجی ضروری میباشد در این نوع ازدواج وجود دارد.یعنی برخی از تناسب‌هایی که ما برای ازدواج نیازمند آنها هستیم در ازدواج‌های فامیلی، خود‌به‌خود وجود دارد.

ولی این تناسبها باعث نمیشود که تناسب شخصیتی و عاطفی هم بین فرزندان وجود داشته باشد.
پس اولین توصیه ما بعنوان روانشناس اینست که تناسب های شخصیتی و عاطفی بین عروس و داماد آینده بررسی شود.

و در مورد معایب ازدواج فامیلی میتوانیم انتقال بیماریهای ژنتیکی اشاره نماییم. از دیدگاه روان‌شناسان بیش از ۷۰ درصد بیماری‌های روانی نظیر عقب‌ماندگی‌های ذهنی، افسردگی و سایر بیماری‌های روانی زمینه‌های ژنتیکی دارند که از طریق ازدواج‌های فامیلی منتقل می‌شوند، حتی برخی روان‌شناسان، اعتیاد را به زمینه‌های ژنتیکی ناشی از ازدواج فامیلی نسبت می‌دهند، به طوری که هر چه نسبت فامیلی زوج‌ها به هم نزدیک‌تر باشد، احتمال ایجاد مشکلات روانی در فرزندان آن‌ها بیشتر است.

شاید به نظر عده ای این را بزرگترین عیب بدانند، اما مهمتر از آن اینست که در صورت بروز اختلاف بین زوجهای با ازدواجهای فامیلی، مشکل آنها به خانواده‌هایشان و در نتیجه به کل فامیل بسط داده می‌شود. اصل و ریشه این اختلافات از آنجایی ناشی می‌شود که بعد از ازدواج نسبتی که بین ما و خاله یا عمه یا زن‌دایی‌مان بوده است حالا تغییر می‌کند و او را مادر همسرمان می‌دانیم نه همان خاله‌ جان یا عمه جان. شاید هنوز هم عمه یا خاله جان را دوست داشته باشیم اما حس ما نسبت به او تغییر می‌کند. توقعی که از او داریم رنگ دیگری می‌گیرد و او مادرشوهر یا مادرزن ماست نه خاله جانی که از کودکی برایمان عزیز بوده است.

در واقع چون حس ما تغییر کرده و نوع توقعات‌مان در این قالب جدید عوض شده‌اند این روند اتفاق می‌افتد. شما با این ازدواج تماس‌ها و برخورد‌هایتان بیشتر می‌شود و به دنبال عمیق‌تر شدن رابطه با هم در تعارض قرار می‌گیرید چون منافع شما با هم در تقابل‌اند یا لااقل حس شما این را القا می‌کند که چنین حالتی وجود دارد.

همین جا لازم است بگویم اگر شما اصرار دارید با هم ازدواج کنید و مشاوره ژنتیک هم انجام داده‌اید و مانعی وجود ندارد قبل از ازدواج حتما با یک مشاور صحبت کنید تا با آموزش برخی نکات مهم به شما کمک کند این حس خود را در اختیار بگیرید. او باید مهارت‌هایی را به شما آموزش دهد تا جزو مواردی از ازدواج فامیلی باشید که هم‌اکنون زن و شوهرانی خوشبخت هستند.

عیب دیگری که در مورد ازدواجهای فامیلی وجود دارد اینست که با ازدواج کردن خانواده ‌ما گسترده‌تر نخواهد شد. در حالی که اگر با یک فرد غریبه ازدواج کنیم، اعضایی جدید به خانواده ما اضافه می‌شود. گسترش روابط و برخورداری از حمایتی گسترده از محاسنی است که با ازدواج فامیلی از آن بی‌بهره می‌مانیم.
حال با دانستن معایب و مزایای ازدواج فامیلی و نیز با مشورت با یک مشاور متخصص پیش از ازدواج میتوانیم در این خصوص بهترین تصمیم گیری را داشته باشیم.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *