بازگرداندن حافظه افراد مبتلا به آلزایمر با داروی جدید

 

 

در جدیدترین پژوهش های که در خصوص آلزایمر توسط محققان دانشگاه لانکستر انگلیس صورت گرفته است. موفق شده اند یک داروی جدیدی را پیدا کنند که می توان با آن حافظه افراد مبتلا به آلزایمر را دوباره بازگرداند.

پروفسور کریستیان هولشر و همکارانش می گویند ترکیب سه گانه داروهای جی ال پی یک GLP-1، جی آی پی GIP و گلوکاگون Glucagon را می توان برای درمان بیماری الزایمر و حتی بازگرداندن حافظه از دست رفته استفاده کرد.محققان این ترکیب سه گانه را با موفقیت بر روی موش آزمایش کرده اند و امیدوارند در آینده از آن برای درمان آلزایمر در انسان نیز بهره ببرند.
بر اساس آمارهای سال ۲۰۱۶ برآورد می شود حدود پنج میلیون و چهارصد هزار نفر در آمریکا به بیماری آلزایمر مبتلا باشند که هیچ درمانی ندارد ولی برخی داروها، قادرند شرایط قوای شناختی بیماران را کنترل کنند.

با بالا رفتن سن و پیر شدن سلول ها، ترشح ماده شیمیایی سروتونین کاهش می یابد، بدین ترتیب ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشکل می شود.این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات خود را نشان می دهد.­خاطره ها ترکیبی هستند از یادآوری دیده ها و شنیده ها و احساسات که برای یاداوری آن ها مغز نیاز به برقراری یک ارتباط پیچیده سلولی بین همه بخش ها دارد.­به همین علت با بالا رفتن سن و کم شدن ترشح سروتونین در مغز، خاطره ها کمرنگ یا فراموش می شوند.

در بیماری آلزایمر ترشح سروتونین به شدت کاهش می یابد اما این مسئله همیشه به علت پیر شدن سلول ها نیست.­سکته مغزی که باعث از دست رفتن بخشی از سلول های مغز می شود یا شوک عاطفی پس از دست دادن عزیزی می توانند خطر ابتلا به آلزایمر افزایش دهند.آلزایمر با از دست دادن حافظه کوتاه مدت، فراموش کردن آدرس ها و اسم ها آغاز می شود و کم کم تا آنجا پیش می رود که فرد حتی راه بازگشت به خانه را فراموش می کند.­بیماری آلزایمر متاسفانه درمانی ندارد اما می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *